PEDÁLY NA KOLO

Potřebujete pedály na kolo? Při jejich výběru budete činit rozhodnutí zda si pořídit klasické, platformové nebo nášlapné pedály a mezi pedály na silniční, trekové a horské kolo.

Správným výběrem cyklistických pedálů v kombinaci s vhodnou obuví zásadně ovlivníte jak přenos vyvíjené síly na pedál, tak i bezpečnost. 

ROZDĚLENÍ PEDÁLŮ

Klasické pedály 

Jedná se o běžné, jedno či oboustranné pedály. Mohou být plastové nebo kovové (Alu / Fe). Výrobci kol tyto pedály (velice často základní plastové) dodávají především na levná jízdní kola.

Plastové pedály jsou sice lehké, ale jen málo odolné a při pádu hrozí jejich (úplné) poničení. Konstrukce těchto pedálů není stavěna na jakékoliv větší zatížení (váha, styl jízdy a používání), takže zpravidla nevydrží déle jak jednu cyklistickou sezonu.

Kovové pedály jsou o něco těžší, ale odolnější. Oproti dalším typům pedálů (nášlapné, platformy) však nenabízí spolehlivé spojení obuvi s pedálem a při jízdě přes terénní nerovnosti hrozí nechtěné posunutí nohy mimo pedál. Nevýhodou klasických pedálů je také jejich nižší efektivita při přenosu síly na pedál. Efektivitu šlapání lze zvýšit přidáním klipsny a řemínku s přezkou pro pohyb nohy směrem vzhůru. Určitou nevýhodou tohoto spojení je však pomalé uvolnění nohy z pedálu při zatažených řemíncích.

 • Výhody a nevýhody

+ cena 

+ postačí běžná obuv

+ rychlé opuštění nohy z pedálu (bez klipsen a řemínků)

- nižší efektivita při přenosu síly, záběr pouze v polovině rozsahu

- pomalé uvolnění nohy z pedálu v kombinaci s klipsnami a zataženými řemínky 

- nižší stabilita nohy na pedálu

- často nesprávná technika šlapání


Platformové pedály

Určitým typem klasických pedálů jsou platformy. Liší se ale větší styčnou plochou. Používají se především pro technicky náročné disciplíny jako BMX, downhill, enduro a freeride. Proti posunutí obuvi jsou platformové pedály opatřeny výstupky, takzvanými piny. U kvalitnějších platformových pedálů jsou piny šroubovací - vyměnitelné a lze je po opotřebení nahradit.

 • Výhody a nevýhody

+ postačí i běžná obuv

+ vyšší stabilita nohy na pedálu

+ natrénujete si lépe techniku

+ rychlé opuštění nohy z pedálu

+ měnitelné piny (u kvalitnějších a dražších pedálů)

- nižší efektivita při přenosu síly, záběr pouze v polovině rozsahu


Nášlapné pedály

Nášlapné pedály díky zarážkám pevně spojují nohu (obuv) jezdce s pedálem. Výrazně zvyšují efektivitu šlapání, zabraňují sklouznutí nohy mimo pedál a zejména zajišťují správnou pozici nohy na pedálu. Představují bezpečné řešení, neboť v případě pádu se spoj uvolní. Tzv. kufry - zarážky pro tretry jsou vždy součástí balení pedálů, nikoliv cyklistické obuvi. Kufry pro tretry se dají koupit i samostatně pro jejich pozdější výměnu. 


 • Výhody a nevýhody

+ efektivita šlapání - přenosu síly na pedál (možnost tahu vzhůru)

+ stabilita - bezpečně drží nohu na pedálu

+ odbourání špatné techniky šlapání

mírně pomalejší opuštění nohy z pedálu

- nelze provozovat bez odpovídající cyklistické obuvi

- nutné počáteční pilování techniky nacvaknutí / vycvaknutí nohy z pedálu


Kombinované pedály 

Nejste si jisti zda jsou nášlapné pedály pro vás to pravé? Koupit můžete pedály, které jsou z jedné strany klasické a z druhé mají nášlapný mechanismus. Řešení je vhodné pro jezdce, kteří ne vždy volí jízdu v cyklistických tretrách.

V případě nášlapných pedálů můžete volit mezi různými systémy (Shimano, Look, Time, Crankbrothers, Speedplay) pro silniční nebo MTB kola. Při výběru je třeba dbát na vzájemnou kompatibilitu pedálů s cyklistickou obuví. 

ZNAČKY

Nabízíme pedály značek

 • Author
 • BBB
 • Crankbrothers
 • Exustar
 • Force
 • HT Components
 • LOOK
 • Ritchey
 • Shimano SPD
 • TIME Sport
 • Wellgo
 • aj.

SERVISNÍ SLUŽBY

Zajistíme

 • montáž pedálů na vaše silniční, BMX, trekové, městské či horské kolo

PEDÁLY AUTHOR

PEDÁLY RITCHEY

Nenašli jste co jste hledali? Poptáváte službu, značku, zboží, které na našich stránkách chybí? Máte doplňující dotaz? Potřebujete radu, nebo učinit objednávku? Navštivte sekci kontakt. Děkujeme.