PEDÁLY NA KOLO A ZARÁŽKY

Potřebujete pedály na kolo? Při jejich výběru budete činit rozhodnutí zda si pořídit klasické, platformové nebo nášlapné pedály a mezi pedály na silniční, trekové a horské kolo.

Správným výběrem cyklistických pedálů v kombinaci s vhodnou obuví zásadně ovlivníte jak přenos vyvíjené síly na pedál, tak i bezpečnost. 


NÁŠLAPNÉ PEDÁLY

Nášlapné pedály díky zarážkám pevně spojují nohu (obuv) jezdce s pedálem. Výrazně zvyšují efektivitu šlapání, zabraňují sklouznutí nohy mimo pedál a zejména zajišťují správnou pozici nohy na pedálu. Představují bezpečné řešení, neboť v případě pádu se spoj uvolní. Tzv. kufry - zarážky pro tretry jsou vždy součástí balení pedálů, nikoliv cyklistické obuvi. Kufry pro tretry se dají koupit i samostatně pro jejich pozdější výměnu.

  • VÝHODY vs NEVÝHODY

+ efektivita šlapání - přenosu síly na pedál (možnost tahu vzhůru)

+ stabilita - bezpečně drží nohu na pedálu

+ odbourání špatné techniky šlapání

- mírně pomalejší opuštění nohy z pedálu

- nelze provozovat bez odpovídající cyklistické obuvi

- nutné počáteční pilování techniky nacvaknutí / vycvaknutí nohy z pedálu


SYSTÉMY NÁŠLAPNÝCH PEDÁLŮ

V případě nášlapných pedálů můžete volit mezi různými systémy pro silniční nebo MTB kola. Při výběru je třeba dbát na vzájemnou kompatibilitu pedálů s cyklistickou obuví.

DRUHY SYSTÉMŮ

  • Shimano
  • Look
  • Time
  • Crankbrothers
  • Speedplay
  • aj. 

KOMBINOVANÉ PEDÁLY

Nejste si jisti zda jsou nášlapné pedály pro vás to pravé? Koupit můžete pedály, které jsou z jedné strany klasické a z druhé mají nášlapný mechanismus. Řešení je vhodné pro jezdce, kteří ne vždy volí jízdu v cyklistických tretrách.  


KLASICKÉ PEDÁLY

Jedná se o běžné, jedno či oboustranné pedály. Mohou být plastové nebo kovové (Alu / Fe). Výrobci kol tyto pedály (velice často základní plastové) dodávají především na levná jízdní kola.

Plastové pedály jsou sice lehké, ale jen málo odolné a při pádu hrozí jejich (úplné) poničení. Konstrukce těchto pedálů není stavěna na jakékoliv větší zatížení (váha, styl jízdy a používání), takže zpravidla nevydrží déle jak jednu cyklistickou sezonu.

Kovové pedály jsou o něco těžší, ale odolnější. Oproti dalším typům pedálů (nášlapné, platformy) však nenabízí spolehlivé spojení obuvi s pedálem a při jízdě přes terénní nerovnosti hrozí nechtěné posunutí nohy mimo pedál. Nevýhodou klasických pedálů je také jejich nižší efektivita při přenosu síly na pedál. Efektivitu šlapání lze zvýšit přidáním klipsny a řemínku s přezkou pro pohyb nohy směrem vzhůru. Určitou nevýhodou tohoto spojení je však pomalé uvolnění nohy z pedálu při zatažených řemíncích.

  • VÝHODY vs NEVÝHODY

+ cena

+ postačí běžná obuv

+ rychlé opuštění nohy z pedálu (bez klipsen a řemínků)

- nižší efektivita při přenosu síly, záběr pouze v polovině rozsahu

- pomalé uvolnění nohy z pedálu v kombinaci s klipsnami a zataženými řemínky

- nižší stabilita nohy na pedálu

- často nesprávná technika šlapání


PLATFORMOVÉ PEDÁLY

Určitým typem klasických pedálů jsou platformy. Liší se ale větší styčnou plochou. Používají se především pro technicky náročné disciplíny jako BMX, downhill, enduro a freeride. Proti posunutí obuvi jsou platformové pedály opatřeny výstupky, takzvanými piny. U kvalitnějších platformových pedálů jsou piny šroubovací - vyměnitelné a lze je po opotřebení nahradit.

  • VÝHODY vs NEVÝHODY

+ postačí i běžná obuv

+ vyšší stabilita nohy na pedálu

+ natrénujete si lépe techniku

+ rychlé opuštění nohy z pedálu

+ měnitelné piny (u kvalitnějších a dražších pedálů)

- nižší efektivita při přenosu síly, záběr pouze v polovině rozsahu


DĚTSKÉ PEDÁLY

Běžné oboustranné pedály většinou v plastovém provedení se standardním nebo malým závitem. 


SKLÁDACÍ PEDÁLY

Jednoduchý systém, pomocí kterého můžete pedál (bez jakéhokoliv nářadí) složit a rozložit. Vozíte kolo často v kufru auta? Podnikáte cestu vlakem nebo zasíláte kolo letadlem? Máte potíže s uskladněním kola doma nebo ve sklepě? Tento problém spolehlivě vyřeší skládací pedály. 


KUFRY - ZARÁŽKY K PEDÁLŮM

Zarážky vytvářejí vazbu mezi pedálem a obuví. Pedály a zarážky jsou vyvíjeny jako komplexní, dokonale fungující systém pro optimální přenos energie, kterou vynakládá jezdec na pedály/kliky. 

ESHOP / KATALOG - PEDÁLY A ZARÁŽKY


Kategorie


Nenašli jste co jste hledali? Poptáváte službu, značku, nebo typ a kategorii zboží, které na našich stránkách a E-shopu chybí? Máte doplňující dotaz? Potřebujete radu, nebo učinit objednávku? Nebojte se zeptat! Naší nabídku zboží a značek neustále rozšiřujeme o další položky a některé z nich nejsou prozatím na našem webu aktualizovány. Rádi vyhovíme Vašim přáním a požadavkům. Dejte nám vědět v sekci kontakt.