BRÝLE  NA  KOLO

Brýle na kolo jsou nezbytným doplňkem každého cyklisty. Chrání vaše oči před slunečními paprsky, větrem, prachem a létajícím hmyzem. Při výběru brýlí se budete rozhodovat mezi speciálními vlastnostmi zorníků, které cyklistické brýle nabízejí, dále jejich zabarvením a UV ochranou. 

ZNAČKY

Nabízíme cyklistické a sportovní brýle značek

 • 3F Vision
 • Alpina
 • Demon
 • Force
 • Uvex

TYPY BRÝLÍ

Kromě tradičního rozdělení brýlí na sluneční brýle, sportovní brýle a dioptrické brýle, dělíme tyto dále na

 • fotochromatické brýle
 • polarizační brýle
 • zrcadlové brýle
 • dioptrické brýle na sport
 • brýle dle sportovní disciplíny

ZORNÍKY BRÝLÍ 

Zorníky jsou nejdůležitější součástí brýlí a rozdíly v jejich provedení jsou zásadní při výběru požadovaných nejen optických vlastností brýlí.

Většinou jsou skla sportovních brýlí vyráběny z polykarbonátu, který se v případě nárazu deformuje, případně rozbije tak, že nehrozí poranění střepy v obličeji.

Kvalitnější modely brýlí disponují tvrzenými skly, mající zvýšenou odolnost proti rozbití. Na trhu jsou i brýle vyrobené z neprůstřelného materiálu.

KONSTRUKCE BRÝLÍ

Nejde pouze o zorníky. Stejně podstatná je u brýlí také kvalita obrouček a jejich nastavitelnost. Sportovní brýle totiž musí dobře sedět na obličeji a to tak, aby nikde netlačily a zůstaly na svém místě i při prudších pohybech. V neposlední řadě je žádoucí, aby brýle vydržely i hrubší zacházení.

Kvalitní sportovní a cyklistické brýle bývají vyrobeny z odolných a ohebných materiálů. Pomocí nosníků a bočnic umožňují částečně přizpůsobit tvar brýlí obličeji uživatele. Bočnice sportovních brýlí často mívají neklouzavý (zpravidla pogumovaný) povrch.

UV OCHRANA

Správná ochrana očí znamená, že brýlové čočky použité ve slunečních brýlích vás ochrání proti UV záření. Vážné oční problémy (s oční čočkou a rohovkou) jsou a mohou být spojovány právě s působením UV záření. Pokud naše oči vystavujeme intenzivně a po dlouhou dobu působení nežádoucího záření, riskujeme možnost nevratného poškození zraku.

KATEGORIE SLUNEČNÍHO FILTRU

Brýle lze rozdělit do 5 stupňů dle kategorie slunečního filtru. Každé číslo označuje propustnost světla (UV záření). Čím je číslo vyšší, tím brýlové čočky propouští méně světla a jsou tmavší.

KATEGORIE S0

Čiré bezbarvé čočky (propustnost světla 80-100%) - pro použití kdy je zamračeno nebo se stmívá

KATEGORIE S1

Světlý filtr čoček (propustnost světla 43 - 80%) - pro použití při slabém slunečním záření

KATEGORIE S2

Středně tmavý filtr čoček (propustnost světla 18 - 43%) - pro použití při nižší až střední sluneční intenzitě

KATEGORIE S3

Zatmavený filtr čoček (propustnost světla 8 - 18%) - pro použití při ostrém, intenzivním slunečním svitu

KATEGORIE S4

Velmi tmavý filtr čoček (propustnost světla 3 - 8%) - vhodný pro velice intenzivní sluneční záření zejména u moře nebo na horách, dále např. odraz při sněhových podmínkách, filtr není vhodný pro řidiče motorových vozidel

ÚPRAVY PROTI MLŽENÍ

Zorníky s tzv. "anti fog" úpravou obsahují povrchovou vrstvu, zabraňující kondenzaci vodních par. Brýle se tak nemlží ani za sychravého počasí či během intenzivní fyzické námahy.

KATEGORIE E-SHOPU

FOTOCHROMATICKÉ BRÝLE

Velmi oblíbenou kategorií sportovních brýlí jsou samozabarvovací brýle. U fotochromatických brýlí se zorníky zatmavují v závislosti na intenzitě ultrafialového záření. Při vyšším výskytu záření se čočky zatmavují a obráceně při nižší intenzitě automaticky zesvětlují. Podle slunečního světla se mění automaticky od světlých po tmavé.  

  KATEGORIE E-SHOPU

  SPORTOVNÍ DIOPTRICKÉ BRÝLE

  Dioptrické brýle na sport

  Brýle určené pro sportovce, kteří v civilu nosí dioptrické brýle. Většina výrobců brýlí pro sport nabízí rovněž kategorii sportovních brýlí s dioptrickým klipem, do kterého se nechají vybrousit dioptrická skla. Zmíněný klip lze poté jednoduše nacvaknout z vnitřní strany brýlí. Některé značky dokáží své modely sportovních a slunečních brýlí vyrobit rovnou v dioptrické variantě na přání klienta.

   KATEGORIE E-SHOPU

   POLARIZAČNÍ BRÝLE

   Polarizační filtr eliminuje odlesky, které způsobují nepříjemné oslnění. Pohled přes takové brýle je jasný a kontrastní a to i za zhoršeného počasí. Polarizační skla zachovávají věrnost barev, výbornou viditelnost detailů a přispívají tak k větší bezpečnosti při pohybu v terénu či na silnici. Oči se daleko méně namáhají bez ztráty koncentrace uživatele.  

   KATEGORIE E-SHOPU

   SPORTOVNÍ ZRCADLOVÉ BRÝLE

   Takzvané zrcadlovky disponují reflexní vrstvou odrážející značnou část světelných paprsků zpět. Zrcadlové brýle jsou proto vhodé pro nošení při vysokém slunečním svitu - pro velice intenzivní sluneční záření zejména u moře nebo na horách (např. odraz při sněhových podmínkách).

   KATEGORIE E-SHOPU

   SPORTOVNÍ BRÝLE

   Sportovní brýle se odlišují také dle svého zaměření pro jednotlivé disciplíny. Většina modelů spadá do univerzální kategorie, využitelné pro více sportovních odvětví. Jiné vycházejí vstříc požadavkům některých sportů (např. rychlostní disciplíny, vodní disciplíny, zvýšený odvod potu).