BRÝLE NA KOLO

Brýle na kolo jsou nezbytným doplňkem každého cyklisty. Chrání vaše oči před slunečními paprsky, větrem, prachem a létajícím hmyzem. Při výběru brýlí se budete rozhodovat mezi speciálními vlastnostmi zorníků, které cyklistické brýle nabízejí, dále jejich zabarvením a UV ochranou. 

ROZDĚLENÍ A VLASTNOSTI BRÝLÍ 

Zorníky jsou nejdůležitější součástí brýlí a rozdíly v jejich provedení jsou zásadní při výběru požadovaných nejen optických vlastností brýlí.

Většinou jsou skla sportovních brýlí vyráběny z polykarbonátu, který se v případě nárazu deformuje, případně rozbije tak, že nehrozí poranění střepy v obličeji.

Kvalitnější modely brýlí disponují tvrzenými skly, mající zvýšenou odolnost proti rozbití. Na trhu jsou i brýle vyrobené z neprůstřelného materiálu.

Kromě tradičního rozdělení brýlí na sluneční brýle, sportovní brýle a dioptrické brýle, dělíme tyto dále na

Fotochromatické brýle

Velmi oblíbenou kategorií sportovních brýlí jsou samozabarvovací brýle. U fotochromatických brýlí se zorníky zatmavují v závislosti na intenzitě ultrafialového záření. Při vyšším výskytu záření se čočky zatmavují a obráceně při nižší intenzitě automaticky zesvětlují. Podle slunečního světla se mění automaticky od světlých po tmavé.

Polarizační brýle

Polarizační filtr eliminuje odlesky, které způsobují nepříjemné oslnění. Pohled přes takové brýle je jasný a kontrastní a to i za zhoršeného počasí. Polarizační skla zachovávají věrnost barev, výbornou viditelnost detailů a přispívají tak k větší bezpečnosti při pohybu v terénu či na silnici. Oči se daleko méně namáhají bez ztráty koncentrace uživatele.

Zrcadlové brýle

Takzvané zrcadlovky disponují reflexní vrstvou odrážející značnou část světelných paprsků zpět. Zrcadlové brýle jsou proto vhodé pro nošení při vysokém slunečním svitu - pro velice intenzivní sluneční záření zejména u moře nebo na horách (např. odraz při sněhových podmínkách).

Dioptrické brýle na sport

Výše zmíněných vlastností mohou využívat také sportující, kteří v civilu nosí dioptrické brýle. Většina výrobců brýlí pro sport nabízí rovněž kategorii sportovních brýlí s dioptrickým klipem, do kterého se nechají vybrousit dioptrická skla. Zmíněný klip lze poté jednoduše nacvaknout z vnitřní strany brýlí. Některé značky dokáží své modely sportovních a slunečních brýlí vyrobit rovnou v dioptrické variantě na přání klienta.

Úprava proti mlžení skla

Zorníky s tzv. "anti fog" úpravou obsahují povrchovou vrstvu, zabraňující kondenzaci vodních par. Brýle se tak nemlží ani za sychravého počasí či během intenzivní fyzické námahy.

UV ochrana

Správná ochrana očí znamená, že brýlové čočky použité ve slunečních brýlích vás ochrání proti UV záření. Vážné oční problémy (s oční čočkou a rohovkou) jsou a mohou být spojovány právě s působením UV záření. Pokud naše oči vystavujeme intenzivně a po dlouhou dobu působení nežádoucího záření, riskujeme možnost nevratného poškození zraku.

Konstrukce brýlí

Nejde pouze o zorníky. Stejně podstatná je u brýlí také kvalita obrouček a jejich nastavitelnost. Sportovní brýle totiž musí dobře sedět na obličeji a to tak, aby nikde netlačily a zůstaly na svém místě i při prudších pohybech. V neposlední řadě je žádoucí, aby brýle vydržely i hrubší zacházení.

Kvalitní sportovní a cyklistické brýle bývají vyrobeny z odolných a ohebných materiálů. Pomocí nosníků a bočnic umožňují částečně přizpůsobit tvar brýlí obličeji uživatele. Bočnice sportovních brýlí často mívají neklouzavý (zpravidla pogumovaný) povrch.

Brýle dle sportovní disciplíny

Sportovní brýle se odlišují také dle svého zaměření pro jednotlivé disciplíny. Většina modelů spadá do univerzální kategorie, využitelné pro více sportovních odvětví. Jiné vycházejí vstříc požadavkům některých sportů (např. rychlostní disciplíny, vodní disciplíny, zvýšený odvod potu).

Kategorie slunečního filtru sportovních brýlí

Brýle lze rozdělit do 5 stupňů dle kategorie slunečního filtru. Každé číslo označuje propustnost světla (UV záření). Čím je číslo vyšší, tím brýlové čočky propouští méně světla a jsou tmavší.

  • kategorie S0 - čiré bezbarvé čočky (propustnost světla 80-100%) - pro použití kdy je zamračeno nebo se stmívá
  • kategorie S1 - světlý filtr čoček (propustnost světla 43 - 80%) - pro použití při slabém slunečním záření
  • kategorie S2 - středně tmavý filtr čoček (propustnost světla 18 - 43%) - pro použití při nižší až střední sluneční intenzitě
  • kategorie S3 - zatmavený filtr čoček (propustnost světla 8 - 18%) - pro použití při ostrém, intenzivním slunečním svitu
  • kategorie S4 - velmi tmavý filtr čoček (propustnost světla 3 - 8%) - vhodný pro velice intenzivní sluneční záření zejména u moře nebo na horách, dále např. odraz při sněhových podmínkách, filtr není vhodný pro řidiče motorových vozidel

ZNAČKY

Nabízíme cyklistické a sportovní brýle značek 

  • 3F Vision
  • Alpina
  • Demon
  • Force
  • Uvex

DEMON FOTOCHROMATICKÉ BRÝLE 

Italská značka Demon patří k lídrům v oblasti výroby a nabídky sportovních brýlí. Při jejich výrobě uplatňuje nejnovější trendy a dostupné technologie. Všechny produkty se vyznačují precizním zpracováním. Rámy brýlí Demon jsou vyrobeny z vysoce odolného a ohebného materiálu Grilamid TR90.

Mezi nejžádanější produkty firmy patří brýle se samozabarvovacími skly.

Značka Demon vyrábí brýle pro téměř všechna sportovní odvětví, jako i brýle civilní a kromě jiného také textilní výrobky. První produkty Demon byly uvedeny na trh již v roce 1975. Firma sponzoruje například italskou fotbalovou sérii A.

Nenašli jste co jste hledali? Poptáváte službu, značku, zboží, které na našich stránkách chybí? Máte doplňující dotaz? Potřebujete radu, nebo učinit objednávku? Navštivte sekci kontakt. Děkujeme.